Zanimanja i smjerovi

Hemijsko tehnološki tehničar

18.02.2024 09:57

Hemijsko-tehnološki tehničar rukovodi tehnološkim fazama proizvodnje, obavlja pripremu primjeraka za proučavanje i vrši kontrolu nad kvalitetom međuproizvoda i konačnih proizvoda. Upravlja laboratorijsko-hemijskim napravama i priborom. Tokom rada, stoji ili sjedi u zatvorenom, uz povremeno podizanje tereta. Kako pri radu dolazi u kontakt sa štetnim materijama i isparenjima, neophodno je korištenje zaštitnih sredstava.

U hemijsko - tehnološkoj struci uči se više hemijskih disciplina kao što su: opća, neorganska, organska, analitička i fizikalna hemija i drugi stručni predmeti. Rad hemijsko-tehnološkog tehničara sastoji se u sljedećem:

• Vrši analize supstanci (vrsta, kvalitet) te uslove njihove primjene.
  • Prikluplja sve rezultate analize, te donosi odluku o eventualnim mjerama za korekciju kvaliteta.
  • Organizuje i izvodi laboratorijske postupke na području hemijskih reakcija i hemijsko - fizikalnih tehnoloških operacija.